Střípky z Čínské medicíny

V této sérii bych ráda ukázala souvislosti orgánů, ročních období z pohledu čínské medicíny.

Jak název napovídá, jedná pouze o střípky a základy celého obsáhlého učení. Pokusím se vás provést jednoduše a srozumitelně tipy pro jednotlivá období roku, jak se udržet v harmonii během cyklu ročních období. Nejdříve se podíváme na základní pojmy, se kterými se budeme potkávat.

Tradiční čínská medicína (TČM) spočívá v představě, že celé lidstvo je součástí přírodního prostředí, a že zdraví nebo rovnováhy může být dosaženo jen tehdy kdy se člověk drží přírodních zákonů, přizpůsobí se klimatu, právě trvajícímu ročnímu období.

Pojem JIN a JANG a učení o pěti prvcích se vyvinuly ze starých čínských rituálů, v nichž se projevovala věcná, cyklická proměna přírody. Na těchto pojmech spočívá celá čínská medicína.

PĚT PRVKŮ

 

Tyto prvky nebo také fáze jsou spojeny s jednotlivými ročními obdobími, stejně jako s orgány lidského těla. Často jsou znázorňovány v diagramu, kde je vidět jejich vzájemné propojení a souvislosti.

Tyto prvky jsou: DŘEVO (jaro), OHEŇ (léto), ZEMĚ (pozdní léto), KOV (podzim), VODA (zima)

Jednotlivým prvkům a souvislostem s lidským tělem se budu věnovat v dalších článcích této série.

 

 

ČCHI (KI, PRÁNA …)

 

Životní energie, která proudí naším tělem, síla, která vyživuje tělo i vědomí. Volný tok této energie je nejdůležitější předpoklad pro naše zdraví. Proudění životní energie je zabraňováno špatným jídlem, nedostatkem pohybu, nedostatečným dýcháním, špatným držením těla nebo stresem.

Čchi proudí v těle energetickými dráhami, které jsou nazývány MERIDIÁNY. Je dvanáct hlavních meridiánů. Na těchto drahách jsou akupunkturní body, pokud na ně působíme, můžeme uvolnit zablokovanou energii a navrátit tělo do rovnováhy.

 

Každé dvě hodiny proudí čchi nejintenzivněji v jedné určité dráze (meridiánu):

 

denní hodina a související meridián

 

23-01 žlučník

01-03 játra

03-05 plíce

05-07 tlusté střevo

07-09 žaludek

09-11 slezina/slinivka

11-13 srdce

13-15 tenké střevo

15-17 močový měchýř

17-19 ledviny

19-21 osrdečník

21-23 trojitý ohřívač

 

 

 

V následujícím článku se budu věnovat prvku DŘEVA, který souvisí s jarem. A aktuálními orgány jsou JÁTRA a ŽLUČNÍK.