JARO – prvek DŘEVO – Pečujeme o játra a žlučník

JARO  dle TČM (tradiční čínské medicíny)  připadá přibližně do období od 15.2.  do 14.5.

Prvek dřeva je přiřazen jaru, ročnímu období, v němž půda puká energií a novou silou růstu. Střídání tělesné energie v průběhu ročních období se odráží v růstu rostlin. Na jaře stoupá tělesná energie a pohybuje se zevnitř ven. I rostliny pronikají z půdy a rostou ven a nahoru.

orgán JANG – ŽLUČNÍK – čas aktivity 23:00-1:00

orgán JIN – JÁTRA – čas aktivity 1:00-3:00

V období jara, je třeba chránit své tělo před větrem, především oblast vzadu na krku a ramena. Játra jsou také vystavena vnitřnímu větru v těle, který může způsobit ztuhlost necitlivost, křeče a tělem putující bolesti.

Prvek dřevo podporuje oči. Jejich zdravotní stav závisí na zdraví jater, proto jsou všechny poruchy vidění interpretovány jako výraz stavu jater. Pokud se tam vyskytuje problém, může dojít k suchosti a zarudnutí očí, k šerosleposti nebo šedému či zelenému zákalu nebo rozmazanému vidění.

Prvek dřevo kontroluje vazy a šlachy, i způsob jakým spolupracují se svaly. Když játra nemohou dostatečně vyčistit krev, nejsou šlachy dost vyživovány, což vede ke ztuhlosti a potížím při ohýbání a natahování kloubů. Při všech nemocech, na kterých se podílejí i šlachy, musíme dbát na prvek dřevo.

Nehty na prstech rukou a nohou jsou chápány jako prodloužení šlach, proto nám říkají změny v barvě a struktuře nehtů, např. lámavost, měkkost nebo rýhy, že něco v prvku dřeva není v pořádku.

Podporující barva pro toto období je zelená.

Jak můžeme podpořit prvek dřeva, tedy s ním spojené orgány játra a žlučník?

 

 

Dozvíte se v samostatném článku věnovaném těmto jednotlivým orgánům a s nimi propojeným meridiánům.